Сподели

Има ли опасност от балон на пазара на парцели в България?

парцели в българияЗемеделската земя е може би единственият имотен актив по време на кризата от последните пет години, който не само не понижи цената си, но дори я увеличи. На някой места – в пъти. Цените на парцели в България растат с различни темпове в различните региони, но навсякъде сделките за покупка на земя се увеличават. През 2012 г. се регистрира поредното увеличение с около 20%. За разлика от ситуацията при недвижимите имоти, ако собственик реши да продава земеделска земя в момента, той би могъл да намери адекватен купувам в рамките на три дни.

Пазара на парцели в България се промени в последните две години, като стъпи на по-стабилни основи, стана по-ликвиден и по-прозрачен. Ако до преди десет години почти единствени играчи бяха дружествата със специална инвестиционна цел и земеделски производители, които наемаха под аренда земи, с развитието на бранша, настъпи времето на вторичен пазар на наличните в България парцели.

Трите профила на инвеститори в земя в момента са: земеделските производители, които по ред причини преминават към активни покупки, на второ място – все още малка част самостоятелни инвеститори със свободни капитали, които пренасочват интереса си от фондовата борса или недвижимите имоти към далеч по-натовареният с очаквания пазар на земеделска земя и на трето - инвестиционните фондове, които работят за това по брой комасирани парцели България да се доближи до нивата на световните пазари.  

В момента търсенето надвишава предлагането, а това доведе и до рязко повишаване на цените на земеделските земи. Част от експертите по недвижими имоти заговориха за вероятността от балон при пазара на парцели в България, подобен на този, който вече преживяхме през 2008 г. Други са категорични, че е несериозно два толкова различни пазара да бъдат сравнявани. На първо място защото, тенденцията не е само местно явление. В последните десетина години цените на земя във Великобритания са се покачили три пъти, а в САЩ с 30%. И на второ място – обективните фактори –ограничено предлагане и силното поскъпване на хранителните продукти в световен мащаб, на фона на непрекъснато увеличаващото се население.

България е част от световните пазари и разбира се, се влияе от тях, при всичките си месни специфики. И в момента, средната цена на парцел в България не надвишава цените в Западна Европа, а напротив, се равнява по най-ниските им нива. Нека не пропускаме факта, че цените на земеделска земя в Западна Европа са регулирани и изкуствено натискани надолу. Опасността от балон е значително ниска и защото спекулативният интерес към земеделска земя в момента е сравнително малък, в сравнение с проявленията му на други пазари.

Подобни статии от други сайтове
Подобни статии от този сайт